Raport: Wymiana z Hiszpanią: Warszawa - Santiago de Compostela

  • Opublikowano: 14/06/2013

Ta wymiana była pod każdym względem niesamowita … ale po kolei, najpierw konkretne daty:

12-21 kwietnia br.: grupa polska przebywała w Hiszpanii

23-30 maja br.: grupa hiszpańska przebywała w Polsce

W wymianie wzięło udział nasze I SLO ‘Bednarska’ oraz szkoła średnia Compañía de María z Santiago de Compostela z Galicji (region na północy Hiszpanii). Jak sama nazwa już wskazuje, jest to szkoła prowadzona przez zakon żeński (nie mający odpowiednika w języku polskim), nie będąca w żadnym wypadku szkołą religijną, funkcjonująca na zasadzie szkoły społecznej. To było pierwsze interesujące doznanie, niewyznaniowa szkoła prowadzona przez zakon …

W drodze do Galicji udało się nam spędzić kilka godzin w Madrycie. Spacerując po centrum miasta część grupy chciała już tam zostać nieświadoma,  że to co najlepsze, było jeszcze przed nami.

Nasz pobyt w Galicji trwał 7 dni. W tym czasie zwiedziliśmy dość dokładnie historyczne centrum Santiago de Compostela, pojechaliśmy też na dwie całodzienne wycieczki: do nadmorskiego miasta La Coruña oraz nad brzeg Atlantyku, na skaliste wybrzeża zwane RíasAltas (mieliśmy przy tym okazję zobaczy starożytny koniec świata, Fisterra), mieliśmy także możliwość kąpać się w oceanie, bo pogoda była naprawdę dobra (co wcale nie jest takie oczywiste w Galicji). Wzięliśmy również udział w 3-dniowej wyprawie Drogą św. Jakuba, przeszliśmy w sumie ok. 70km. Spaliśmy w schroniskach dla pielgrzymów, od rana do późnego popołudnia przemierzaliśmy z różnym powodzeniem wiekowy szlak w kierunku Katedry w Santiago Compostela.

Prawdopodobnie najwspanialszym dniem dla wszystkich był ten, który mogliśmy spędzić z rodzinami. Wszyscy byliśmy zaskoczeni ich niewiarygodną gościnnością i otwartością. Nie dość że każdy został wielokrotnie wyściskany i wycałowany, dokładnie przepytane, to w dodatku konkretnie nakarmiony. To było naprawdę zjawiskowe!

Hiszpanie podczas pobytu w Polsce zwiedzali Warszawę, zabraliśmy ich również na 3 dni na południe kraju, do Krakowa, Wieliczki i Auschwitz. Byli pod wrażeniem dynamicznego stylu życia Warszawy, niepowtarzalnej atmosfery Krakowa. Wiemy również, że ogromne wrażenie zrobiło na nich świadectwo nazistowskiego okrucieństwa udokumentowane w obozach Auschwitz i Auschwitz Birkenau.

Staraliśmy się ugościć ich nie gorzej, niż oni nas u siebie. Nie sądzę jednak, byśmy potrafili im dorównać.

Wymiana to doświadczenie szczególne. Myślę, że każdy miał to poczucie. Z jednej strony możliwość ćwiczenia języka obcego, z drugiej bezpośrednie i prawdziwe doświadczenie kultury odwiedzanego kraju. Coś niepowtarzalnego. Nie zawsze jest łatwo, jednak bilans ogólny okazał się być bardzo pozytywny. Był to pierwszy projekt zrealizowany między naszymi szkołami, przygotowania do przyszłorocznej edycji zaczęły się już w trakcie trwania tegorocznej :)

Chciałem serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom wymiany za wzorowe reprezentowanie naszej szkoły, naszego miasta i państwa również – choć być może wcale o tym nie myślicie w takich kategoriach. Dziękuję Wam również za Wasze zaangażowanie i skuteczną (acz nie zawsze perfekcyjną :) ) organizację podczas pobytu Hiszpanów w Polsce.

Dołączam także linki z licznymi zdjęciami, wykonanymi przez wymianową młodzież:

https://picasaweb.google.com/113772612951931281056

https://plus.google.com/photos/114260999206296582530/albums/5871416791328590561?authkey=CPD0p82vspaCVA

https://plus.google.com/photos/102998619302302258602/albums/5884559116861309873?banner=pwa

https://plus.google.com/photos/100657800169109316522/albums/5887477437592055425?authkey=CJKEvvKJtKqmKw

https://picasaweb.google.com/103339257428000611309/SantiagoDeCompostela?authkey=Gv1sRgCLLbhvG1q7L1kgE#

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BARTEK PIELAK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności: