Domy

  • Opublikowano: 20/02/2015

MACHNACZ

Gajówka Rogoziński Most znajduje się na obrzeżach wsi Machnacz, cztery kilometry od Czarnej Białostockiej i około dwadzieścia pięć na północny wschód od Białegostoku, który z kolei jest około sto osiemdziesiąt kilometrów na północny wschód od Warszawy. To Gajówka, która jest dzierżawiona przez 1 SLO w Warszawie od Nadleśnictwa Czarna Białostocka i może służyć (niekoniecznie tylko uczniom i niekoniecznie tylko 1 SLO) jako miejsce do:

·         podziwiania przyrody Puszczy Knyszyńskiej,

·         poznawania Białostocczyzny,

·         robienia ładnych zdjęć, malowania pięknych obrazów

·         uczenia się biologii i geografii w praktyce (co jest ciekawsze niż zwykła lekcja),

·         chodzenia po lesie,

·         odpoczywania od Warszawy i innych dużych miast,

·         rozwijania swoich umiejętności remontowo – stolarsko – ogrodniczych,

·         wygrzewania się przy piecu kaflowym,

·         kąpania się w wannie pod chmurką

·         i miliona innych rzeczy...

 

W niewielkiej odległości od Machnacza są tereny bardzo ciekawe przyrodniczo, na przykład:

·         Rezerwat Jesionowe Góry ze starym lasem liściastym,

·         Rezerwat Taboły z świerczyną na torfie, gdzie jest naprawdę mokro i łatwo się zgubić

·         rzeczka Jałówka z tamami i żeremiami bobrów,

·         przeróżne torfowiska,

·         miejsca, gdzie można spotkać sarny, dziki, jelenie, a przy dużym szczęściu nawet łosia.

 

Jak dojechać? Machnacz naprawdę nie jest daleko od Warszawy. Żeby dojechać do gajówki trzeba spędzić w pociągu około 4 godziny. Najpierw dojeżdża się do Białegostoku (pociągi jeżdżą co około półtorej godziny), a tam wsiada się w pociąg do Kuźnicy, albo Suwałk. Po dwudziestu minutach wysiada się na peronie ćwierć kilometra od gajówki.

Żeby tam przyjechać uczniowie muszą wziąć ze sobą jakąś osobę pełnoletnią, którą znamy i której ufamy:) A następnie zadzwonić do Grzesia Świerżewskiego i umówić się.

 

 

LEBIEDZIN

Lebiedzin to gajówka położona na skraju lasu, około dziesięć kilometrów na zachód od miasta Sokółka, na obrzeżach wsi Lebiedzin. Gajówka jest dzierżawiona przez 1 SLO w Warszawie od Nadleśnictwa Czarna Białostocka. Jest tu bardzo komfortowo - znajdziecie tu piękny drewniany dom, prysznice z ciepłą wodą (jeśli napalicie w piecu), suchą sławojkę i mnóstwo miejsca do spania. Te wszystkie luksusy sprawiają, że odbywa się tu wiele szkolnych wyjazdów - plenery malarskie, zimowiska, wyjazdy z "Przyrody" i rozszerzonej biologii. Do Lebiedzina warto też przyjechać na weekend, albo w wakacje jeśli:

·         chcesz podziwiać przyrodę Puszczy Knyszyńskiej (w okolicy znajduje się rezerwat "Starodrzew Szyndzielski" z bardzo starymi dębami, a także rozległe łąki zalane przez bobry)

·         chcesz spróbować pyszności z regionu (które można kupić od okolicznych mieszkańców)

·         chcesz odpocząć od zgiełku miasta

W gajówce ma swoją siedzibę Fundacja Pozytywnych Rozwiązań Lebiedzin, która organizuje ciekawe projekty dla okolicznych mieszkańców.

 

Jak dojechać? Tak jak i Machnacz Lebiedzin wcale nie jest tak daleko od Warszawy. Żeby dotrzeć do gajówki, trzeba najpierw wsiąść w Warszawie w pociąg i dostać się do Białegostoku (pociągi TLK kursują co około półtorej godziny). Tam należy wsiąść w pociąg do Kuźnicy lub Suwałk i wysiąść na stacji Rozedranka (następna stacja za Machnaczem). Stamtąd trzeba się udać do Starej Rozedranki, a następnie Lebiedzina - to około siedem kilometrów na piechotę.

 

           

Wydarzenia: